Isznan – hydroterapia i praktyka joginów
“…Nawet wykonujac jakies cwiczenia przez wiele godzin, nie pobudzisz psychiki swoich komorek tak mocno, jak po 10 minutach lodowej kapieli..” Yogi Bhajan
Isznan – jednen z obowiązkowych punktów poranka każdego jogina według systemu Yogi Bhajana. Dobrze pamiętam pobudkę o 4 rano na poranną praktyką (bo przed wschodem słońca jest najlepszy czas do medytacji), a przed nią lodowaty prysznic, aby pobudzić ciało i trzymać je w zdrowiu. Cudowne doznanie, choć wstając w zimie z ciepłego łózka, jest niewątpliwie wyzwaniem 🙂
Ta forma hydroterapii, używana już w starożytności i odbierana jako dar miała wielką moc uzdrawiania, moc lodowatej wody, działała cuda, modlono się o jej błogosławieństwo.
Faktem jest, że jak spróbujesz raz, wejdziesz w ten rytm, to zapamiętasz to uczucie na cale życie. Pamiętam momenty, że wracałam będąc już przy drzwiach wyjściowych z domu, po to, aby jednak wziąć lodowaty prysznic. To jedyne w swoim rodzaju uczucie w stylu “czuje, ze żyję”. Krew, limfa, energia porusza się w ciele z silą wodospadu, rozszerza naczynia, rozgrzewa, wibruje… MOC!
Co oznacza Isznan? Isznan ma miejsce wtedy, gdy ciało mocą swojej własnej zasługi wytwarza ciepło, które może przezwyciężyć zimno wody. To nie zwykle moczenie ciała pod prysznicem. Jest w nim pełen szacunek, wdzięk i łaska.
Gdy wykonujemy masaż lodowatą wodą , krew aby chronić ciało przed zimnem, napływa z organów pod powierzchnie skory, otwiera całkowicie naczynka włosowate, dzięki temu czyścimy się ze złogów i toksyn. Po paru minutach stania pod wodą i masowania swego ciała, zaczynasz odczuwać ciepło.. Kiedy wszystko w ciele wraca do normy, naczynia włosowate zamykają się i krew odpływa z powrotem do narządów, odżywia je i zasila nową, świeżą, czystą krwią. Serce, płuca, nerki, wątroba – każdy z nich otrzymuje swa własną porcje świeżego pokarmu .
“…Wszędzie gdzie uderzy zimna woda, napłynie krew, wszędzie gdzie pomasujesz, nastąpi odbudowa i zostanie przebudowana
psychika każdej komórki.. ”
Stoisz pod strumieniem zimnej wody, zaczynasz polewając stopy i dłonie, potem ramiona i powoli przenosisz wodę na resztę ciała, lejąc od brody w dol, uważasz na uda oraz części intymne oraz nie polewasz głowy. Stoisz pod strumieniem i jednocześnie masujesz dłońmi ciało, a stopa stopę. I tak jakieś do 10 minut. Wychodzisz, owijasz się ręcznikiem, wchodzisz w ciepły szlafrok, siadasz I odczuwasz. Weź kubek cieplej wody z cytryna I miodem I czerp te chwile! Napawaj się tymi jedynymi w swoim rodzaju odczuciami. Jest to tak uzależniający stan, ze polecam go każdemu!
Dlaczego wiec brąz zimny prysznic?
-Zapewnia naszej skórze promienność
– Otwiera naczynka włosowate
– Utrzymuje moldy i zdrowy skład chemiczny krwi
– Pobudza zdrowe wydzielanie systemu dokrewnego
Nie należy stosować: podczas menstruacji, ciąży, gorączki, w przypadku reumatyzmu I chorób serca. Jeśli masz problemy z nerwem kulszowym lub wysokim ciśnieniem krwi, należy zaczynać powoli!!!